A habilitációs eljárást követően a doktori (PhD-) fokozattal rendelkező egyetemi oktatónak doktorátusvezetői státusa lesz.
Pentru a se înscrie în procesul de acordare a atestatului de abilitare, candidatul trebuie să îndeplinească standardele minimale identice cu standardele de acordarea a titlului de profesor universitar, respectiv de CS I, stabilite de CNATDCU şi aprobate prin ordin al ministrului educaţiei şi cercetării ştiinţifice.
A habilitációs eljárásra csak azok a személyek iratkozhatnak be, akik a tudományok doktora címmel rendelkeznek, és teljesítik a szakminisztérium rendelete által elfogadott minimális, szükséges és kötelező követelményeket: az egyetemi tanári fokozat, illetve az I. fokozatú tudományos kutatói státus megszerzéséhez szükséges követelményeket, amelyeket az Egyetemi Címeket, Okleveleket és Bizonyítványokat Hitelesítő Országos Tanács (CNATDCU) dolgozott ki, és az oktatási és tudományos kutatási szakminiszter rendelete hagyott jóvá.
A doktori értekezés nyilvános bemutatása és megvédése tulajdonképpen a doktorandusz-hallgató 3 éves doktori tanulmányainak és kutatásainak lezárását jelenti.
A doktori értekezés a doktorandusz-hallgató által a doktori képzés ideje alatt megvalósított kutatási tevékenység vagy művészeti alkotómunka eredménye. A dolgozatot a doktori iskola szabályzatában foglalt követelmények alapján kell elkészíteni.
A doktori értekezésben foglalt eredmények és az értekezés nyilvános megvédése alapján az illetékes bizottság dönt a doktori cím odaítéléséről vagy megtagadásáról. A doktori címet a szakminisztérium rendelete alapján ítélik oda miután az Egyetemi Címeket, Okleveleket és Bizonyítványokat Hitelesítő Országos Tanács (CNATDCU) jóváhagyta az értekezést.