METODE APLICATE DE CERCETARE SOCIALA – Program postuniversitar de formare si dezvoltare profesionala continua

Durată: 8 săptămâni (30 mai 2016 – 22 iulie 2016)
Taxă: 1000 lei
Credite: 14 credite transferabile

APEL PENTRU INSCRIERI:

Acest program, oferit de Departamentul de Stiinte Politice din cadrul UBB Cluj, cuprinde o serie de cursuri de metodologia cercetarii cu un pronuntat caracter aplicat, adresate atat incepatorilor, cat si avansatilor, sustinute de o echipa de profesori si practicieni cu experienta in domenii care presupun culegerea și analiza datelor sociale. Ne adresam deopotriva masteranzilor, doctoranzilor, cercetatorilor dar si celor a caror profesie presupune cunostinte despre tehnicile si metodele de cercetare sociala sau de piata.

Durata: 8 saptamani (30 mai – 22 iulie 2016), structurate dupa cum urmeaza:

• 7 saptamani de cursuri online (30 mai – 15 iulie)
  • 1 saptamana dedicata Scolii de Vara de Metode Aplicate (18-22 iulie).

Taxa de participare este de 1.000 de lei.

Pentru inscriere, este necesar sa trimiteti un cv la adresa de e-mail jiglau@fspac.ro, pana la data de 20 mai 2016 (inclusiv).

OPORTUNITATE DE BURSA:

Incepand cu 2016, Departamentul de Stiinte Politice a demarat un parteneriat cu compania de analiza de date EVALUESERVE, care va oferi o bursa pentru unul dintre participantii inscrisi in program.

Fiind un program postuniversitar, el este adresat doar celor care au absolvit cu diploma cel putin studiile universitare de licenta!

Parcurgerea programului inseamna dobandirea unui numar de 14 credite transferabile, care pot fi utilizate conform Regulamentului de credite transferabile al UBB, conceput in baza sistemului european de credite transferabile (ECTS).

CURSURI SI ATELIERE:

De-a lungul programului, vor fi abordate urmatoarele teme:

• conceperea si implementarea designurilor de cercetare;
  • analiza de continut si de discurs;
  • introducere in statistica si analiza datelor;
  • utilizarea softurilor statistice SPSS si R in cercetarea sociala;
  • metode comparative de cercetare sociala;
  • analiza factoriala si ecuatii structurale;
  • analiza multinivel;
  • missing data analysis;
  • analiza de retea;
  • analiza seriilor de timp;
  • tehnici de esantionare;
  • analiza bayesiana;
  • analiza datelor categoriale;
  • interviuri si focus grupuri;
  • teoria jocurilor.

In functie de structura grupului de participanti, atelierele vor fi organizate in trei module: incepatori, intermediari, avansati.