Conferința DISCURS CRITIC ȘI VARIAȚIE LINGVISTICĂ. MEMORIE, DISCURS, LITERATURĂ (II) – Ediția a opta, 12-13 iulie 2018, Universitatea Ștefan cel Mare, Suceava

Vă invităm la a opta ediție a conferinței  DISCURS CRITIC ȘI VARIAȚIE LINGVISTICĂ. MEMORIE, DISCURS, LITERATURĂ (II), ce va avea loc la Universitatea “Ştefan cel Mare” din Suceava, în perioada 12-13 iulie 2018.

Înscrisă în proiectul Centenar (Societatea românească în anii Marii Conflagrații), conferința se adresează doctoranzilor, propunînd următoarele axe tematice:

1. Limbă literară și limbă națională. Politici lingvistice după primul război mondial;
  2. Memoria textului. Istorie, discurs, mentalitate;
  3. Perspective istorice asupra Primului Război Mondial;
  4. Mutații politice, lingvistice, literare. Granițe în mișcare
  5. Varia.;

IMPORTANT. Cazarea și masa doctoranzilor vor fi asigurate de universitatea noastră,  prin fonduri provenite de la MEN. Cheltuielile de transport revin participanților.

Pagina web a conferinței este disponibilă la adresa http://www.usv.ro/dcvl/