Călători și călătorii. A privi, a descoperi

Deadline pentru trimiterea rezumatelor: 1 mai 2015;
Confirmarea acceptării rezumatelor: 1 iunie 2015;
Trimiterea textelor integrale: 15 noiembrie 2015;

Departamentul de Științe ale Comunicării din Facultatea de Litere, Universitatea din Bucureşti, are  plăcerea să vă aducă la cunoştinţă organizarea Conferinței internaționale de Științe ale Comunicării și Studii Culturale cu tema ”Călători și călătorii. A privi, a descoperi”. Acest eveniment anual al Departamentului de Științe ale Comunicării se află la a X-a ediţie şi va fi găzduit la Bucureşti în perioada 23-24 octombrie 2015.

Limbile conferinței:

• româna;
  • engleza;
  • franceza.

Volumul de studii rezultat în urma congresului va fi publicat la Editura Universității din București (cotată în categoria B, conform standardelor CNCS), 2016. O parte dintre lucrări vor fi publicate și în revista Studii de Biblioteconomie și Știința Informării / Library and Information Science Research, indexată în mai multe baze de date (ProQuest, EBSCOhost, C.E.E.O.L, RePEc, DOAJ).