Institutul Francez din România ofera burse postdoctorale de scurta durata pentru tinerii cercetatori români

flyer
Institutul Francez din România (IFR) ofera burse postdoctorale de scurta durata pentru tinerii cercetatori români cu înalt potenial (toate domeniile si disciplinele) în scopul de a initia sau consolida cooperarea stiinifica de înalt nivel. Aceaste burse se adreseaza cercetatorilor care au susinut teza de doctorat în ultimii 6 ani.

Fiecare bursier se angajeaza sa prezinte Institutului Francez din România rezultatul cercetarilor sale sub forma unui raport ( în franceza sau engleza) în cel mult trei luni de la încheierea sejurului în Franta.

BURSA

2.375€/luna + cazare la un pret avantajos, asigurare sociala/medicala, transport gratuit de la aeroport în oras.

CONDIȚII

• Cercetatori de nationalitate româna (care au susinut teza de doctorat în urma cu cel mult sase ani)
  • Sa nu fi beneficiat de o bursa postdoctorala din partea Ambasadei Frantei
  • Disponibilitate pentru un sejur în Franta între 1 septembrie si 31 decembrie 2017 (trei luni consecutive în functie de disponibilitatea candidatului)