Noutăți – Doctoratul European

Stimati studenți-doctoranzi,
Vă informăm despre posibilitatea de a realiza la UBB un Doctorat European, după modelul propus de Confederation of European Union Rectors’ Conferences (transformată ulterior în European University Association).
Universitatea noastră a creat condițiile realizarii Doctoratului European la UBB încă din 2016, iar din februarie 2021 a adaptat criteriile de obținere ale acestuia la condițiile pandemice din aceasta perioada. Astfel, stagiul de cercetare din străinătate, de minimum 4 luni, poate fi realizat și in format online. Aceasta prevedere creează condiții foarte bune pentru realizarea unui stagiu extern de către doctoranzi.
Toate detaliile le puteți găsi aici:
Pentru orice alte detalii, vă stau la dispoziție școlile doctorale sau/și Institutul de Studii Doctorale al UBB.